Klimatyzacja, która oszczędza energię? Jak najbardziej! Te funkcje to gwarancja niższych rachunków za prąd

Michał Rosiak

Klimatyzacja nie kojarzy się powszechnie z energooszczędnością. Przeciwnie – raczej przywodzi na myśl spore zużycie prądu i wysokie rachunki. Czy jednak rzeczywiście jest to prawda? Na przykładzie klimatyzatora LG DUALCOOL Premium Soft Air udowodnimy, że niekoniecznie.

 Klimatyzacja = duże zużycie energii?

Klimatyzatory postrzegane są przez wielu ludzi jako prawdziwe pożeracze energii elektrycznej, co później przekłada się na wysokie rachunki i mocno obciąża domowy budżet. O ekologii nie wspominając. I rzeczywiście – jeszcze do niedawna była to prawda.

Jednak wraz z rozwojem systemów chłodzenia i wdrażania coraz nowocześniejszych technologii, problem ten stracił na aktualności.

Oczywiście nie każdy współczesny klimatyzator jest tak nowoczesny, ale na rynku trafiają się perełki wyposażone w cały szereg innowacyjnych rozwiązań, które efektywnie ograniczają zużycie energii.

Weźmy na tapet wywołanego do tablicy na wstępie artykułu LG DUALCOOL Premium Soft Air. Co takiego ma w sobie urządzenie koreańskiego producenta, że można je sklasyfikować jako energooszczędne?

Czujnik wykrywania obecności

Inteligentna funkcja, którą można włączyć lub wyłączyć za pomocą kontrolera/aplikacji LG ThinQ. Po aktywacji uruchamia się czujnik wykrywający obecność ludzi w pomieszczeniu. Jeśli akurat nikogo nie ma w pobliżu przez dłuższy czas, klimatyzator przechodzi w tryb oszczędzania energii. Co ciekawe, czujnik zadziała w analogiczny sposób także w opcji ogrzewania, w którą urządzenie zostało wyposażone.

Czujnik otwartych okien

Gdy klimatyzator pracuje przy otwartych na oścież oknach (lub nawet uchylonych), dzieje się kilka rzeczy. Po pierwsze, urządzenie musi pracować intensywniej, aby utrzymać pożądaną temperaturę, ponieważ chłodne powietrze ucieka na zewnątrz, a ciepłe napływa do środka. To powoduje spadek efektywności energetycznej.

Po drugie, intensywniejsza praca sprzętu przekłada się na wyższe zużycie energii elektrycznej, co prowadzi do wzrostu kosztów eksploatacji. I tu pojawiają się te legendarnie wysokie rachunki za prąd.

Po trzecie wreszcie, dłuższe i intensywniejsze działanie klimatyzatora powoduje jego szybsze zużycie, co może prowadzić do konieczności napraw lub wymiany urządzenia.

Na koniec warto jeszcze dodać, że otwarte okna sprawiają, że klimatyzator nie jest w stanie skutecznie schłodzić pomieszczenia do pożądanej temperatury, co może prowadzić do dyskomfortu użytkowników.

Dlatego czujnik otwartych okien zamontowany w LG DUALCOOL Premium Soft Air jest tak ważny. Wykryje on nagłe zmiany temperatury w pomieszczeniu i klimatyzator automatycznie uruchomi tryb energooszczędny.

Aktywna kontrola zużycia energii – kW Menedżer

W aplikacji ThinQ możesz ustawić cel zużycia energii dla danego okresu – jeśli dzienne zużycie energii elektrycznej spowodowałoby przekroczenie celu dla ustawionego okresu, pozostałe zużycie zostanie automatycznie przeliczone w celu utrzymania wartości docelowej.

Ponadto w sytuacji, gdy całkowite zużycie energii elektrycznej w wybranym przez ciebie okresie wyniesie więcej niż maksymalna wartość docelowa, funkcja kW Menedżer zostanie dezaktywowana, a urządzenie powróci do ogólnego trybu pracy. Ty zaś zostaniesz o tym powiadomiony przez aplikację LG ThinQ.

Wygodne, prawda? Poziom zużywanej energii jest stale monitorowany – żaden niespodziewany wysoki rachunek nie zaskoczy cię na koniec miesiąca. Dodatkowo LG DUALCOOL Premium Soft Air cechują się wysoką klasą efektywności energetycznej A+++ w grzaniu i chłodzeniu. Urządzenie jest tak zaawansowane, że samo z siebie będzie zużywać mniej energii, ale dodatkowo daje nam możliwość kontroli tego zużycia

Energooszczędność? Jest! A co z chłodzeniem?

Także melduje się na pokładzie. Klimatyzator może poszczycić się systemem Dual Vane, czyli nie jedną, lecz aż dwiema łopatkami rozprowadzającymi powietrze po pomieszczeniu. Ten podwójny układ można wygodnie spersonalizować, precyzyjnie określając za pośrednictwem aplikacji moc, kierunek oraz temperaturę nawiewu. Zarówno w przypadku chłodzenia, jak i ogrzewania.

LG DUALCOOL Premium Soft Air wzbogacono o funkcję monitorowania poziomu wilgotności i automatycznego utrzymywania go w przedziale 50-60 proc., co jest powszechnie uznane za optimum. Klimatyzator będzie więc czuwał, by w twoim mieszkaniu nie było ani zbyt sucho, ani zbyt parno.

Filtracja i oczyszczanie

Wiemy już, że DUALCOOL jest energooszczędny. Znamy też jego zdolności w obszarze schładzania i ogrzewania powietrza. A jak ten klimatyzator radzi sobie z filtracją zanieczyszczeń i samooczyszczaniem? Jednym słowem – kapitalnie.

W jego wnętrzu kryje się wieloetapowy system filtracji, na który składa się:

  • filtr antyalergiczny – pomaga w usuwaniu alergenów z powietrza, co jest korzystne dla osób z alergiami;
  • system autooczyszczania – główna przyczyna nieprzyjemnych zapachów z klimatyzatorów to pleśń rozwijająca się na wilgotnym wymienniku ciepła. Niedostatecznie oczyszczony wymiennik może rozprzestrzeniać drobnoustroje w powietrzu. Funkcja automatycznego oczyszczania osusza wymiennik ciepła, co zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni wewnątrz urządzenia;
  • Plasmaster Ionizer++ – technologia ta eliminuje szkodliwe mikroskopijne cząsteczki, uwalniając ponad 3 miliony jonów do powietrza przepływającego przez klimatyzator;
  • funkcja Freeze Cleaning, która oczyszcza wnętrze klimatyzatora poprzez zamrożenie, a następnie rozmrożenie, usuwając wraz z powstałą wodą kurz i bakterie. Zgodnie z wynikami badań niezależnych instytucji Freeze Cleaning usuwa aż do 99.9 proc. przylegających bakterii (Staphylococcus aureus, Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa).

Przyjemne dodatki

Co jeszcze? LG DUALCOOL Premium Soft Air wpasuje się idealnie do domów, w których docenia się ciszę. Funkcjonowanie urządzenia w trybie snu generuje hałas o natężeniu zaledwie 19 dB, czyli mniej niż szum liści (20 dB) lub odgłosy w bibliotece (40 dB).

Klimatyzator doskonale rozpozna, czy jesteś w pomieszczeniu, lecz dzięki jego cichej pracy domownicy z powodzeniem zapomną, że cokolwiek działa w tle. Na taką rewolucję technologiczną chyba wszyscy czekaliśmy. Korzystają ludzie, korzysta środowisko.